top of page

DİŞ BEYAZLATMA (BLEACHING)

 

Dişlerdeki renklenmelerin, hekim kontrolünde dişe uyguladığımız beyazlatma materyalleri ile giderilmesi işlemidir. Dişlerin beyazlama oranı tedavi öncesindeki diş rengiyle ilgilidir ve kişiden kişiye değişkenlik gösterir.Bleaching tedavisi ile diş rengi en az 2-3 ton açılmaktadır. 

 

Beyazlatma tedavisi dişlerime zarar verir mi?

 

Hayır vermez.Hekim kontrolünde, hastalara uygun konsantrasyonda materyaller ile yapılan bleaching tedavisi dişlere hiçbir zarar vermez. Size vereceği

tek rahatsızlık ise, beyazlatma tedavisine özgü olan hassasiyettir. İlk 24 - 48 saatte, özellikle soğuğa karşı, bazen nabız atışı şeklinde, hassasiyet oluşur, ve daha sonra geçer. 

 

Beyazlatma tedavisi için dışarda satılan, kendi uygulayabildiğimiz ürünleri kullanmak zararlı mıdır?

 

Bu ürünleri kullanıldığı zaman, çok ciddi şikayetler oluşabiliyor. Dişlerde aşınma meydana gelebilir, aşırı hassasiyet söz konusu olabiliyor, özellikle yumuşak dokular bu işlemden çok fazla etkileniyor. Çünkü hekim kontrolü ile yapılmayan beyazlatma işlemlerinde, yumuşak doku hasarını  engellemek mümkün olmaz. Bunun nedeni, bu tip ürünlerle yumuşak dokuyu izole etme şansı olmaması ve her birey için özel aparatlar kullanamayıp, standart 

aparatlarla bu işlemlerin yapılmasıdır.

 

 

Beyazlatma tedavisi ne kadar sürer? Beyazlatılan dişlerim tekrar eski rengine döner mi?

 

Beyazlatma tedavisinde 1 - 3 seans arası muayenehane uygulaması gerekmektedir. Evde ise 1-2 haftalık bir uygulama süresi vardır.  Beyazlatma aslında kalıcı bir tedavidir, ancak aşırı çay, kahve, sigara, kırmızı şarap vb. renkli gıda tüketimi, diş renginde bir miktar geri dönüşe neden olabilmektedir. Hastalarımızı, hasta kayıt sistemimiz ile, tedaviden önceki ve sonraki diş renklerini kaydederek, 6 ay - 1 senelik aralıklarla görüp takip ediyoruz. Yapılan araştırmalar, bleaching tedavisinden 1 sene sonra, tek seanslık bir uygulamayla yapılan pekiştirme tedavisinin, diş renginin kalıcılığı üzerindeki etkisini ortaya koymuştur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Beyazlatma tedavisinin aşamaları nelerdir?

Beyazlatma tedavisi iki aşamalı bir tedavidir. 

1. aşama In-Office (Muayenehanede) Bleaching

2. aşama Home (Evde Uygulama) Bleaching

 

Bazı hekimler, tercihen bunlardan birini, tek başına da tercih etmektedirler fakat en etkili yöntem 2 aşamalı kombine tedavidir.

 

In-Office Bleaching yöntemi klinik ortamda doktorunuz tarafından uygulanılan ve kısa sürede sonuç veren diş beyazlatma yöntemidir.Öncelikle beyazlatma işlemine kötü etki edecek diş taşları uzaklaştırılmalıdır. Bundan sonra doktorunuz uygulamaya dişetlerini ve ağız içinde zarar görebilecek diğer yumuşak dokuları koruma amaçlı izolasyon işlemini yapar(Resim-1). Dişetleri, muntazam bir şekilde, koruyucu bir tabaka ile kaplanır  ve diş etlerinin operasyon bölgesiyle ilişkisi kesilir. Daha sonra beyazlatma işlemine geçilir,dişlere beyazlatma jeli uygulanır(Resim-2), gerektiği kadar beklenir, gerekirse tekrarlanır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                   

                                                         Resim-1                                                                                                     Resim-2

 

Home Bleaching yönteminde ise, öncelikle dişlerinizden ölçü alınarak, beyazlatma plakları hazırlanır.Uygun konsantrasyondaki beyazlatma jeli, beyazlatma plağına, uygun miktarda uygulanarak kullanılır(Resim 3-4). Hastalar bu plakları, tercihen gece yatarken kullanır, ve yaklaşık 7 - 14 gün içinde tedavi tamamlanır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                           Resim-3                                                                                                      Resim-4

 

 

 

Tek bir dişim beyazlatılabilir mi?

Elbette beyazlatılabilir. Geçmişte travma ya da kanal tedavisi görmüş olan dişlerdeki renklenmeler, intrakoronal ya da devital bleaching dediğimiz yöntemle beyazlatılabilir. Bu işlem için dişin arka yüzeyinden dolgusu açılarak, öncelikle kanal tedavisi iyice izole edilip, beyazlatma jeli uygulanır ve diş geçici dolgu ile kapatılır. İstenilen renge ulaşıncaya kadar beklenir, gerekirse seans tekrarlanır.

 

 

bottom of page