top of page

İMPLANT UYGULAMALARI

 

            İmplant, tedavi maksadı ile cerrahi yöntemlerden yararlanılarak vücudun içine yerleştirilen, sert madde (Bu madde ilaç, herhangi bir vücut maddesi veya başka bir madde olabilir) olarak tanımlanır. Ağız içi implantlar (diş implantı, dental implant) da, kaybedilen dişlerin, hem fonksiyon hem de estetiğini geri kazandırmak için, genellikle titanyumdan yapılan yapay diş kökleridir.  Bazı vakalarda, dişleri hiç olmayan hastaların, protezlerini daha rahat kullanabilmeleri amacı ile de implantlardan destek alınabilir.

 

Neden köprü değil de implant?

          Yandaki resimde de görülebileceği gibi, köprü yapımında, dişsiz bölgeye komşu olan dişler

küçültülerek dişi koruyan mine tabakası kaldırılmakta ve bu da dişlerin ömrüne etki etmektedir.

İmplant uygulamasında ise, sadece dişsiz bölgede çalışarak, komşu dişlere hiçbir şekilde müdahale

etmeden tedavilerimizi tamamlama imkanımız olmaktadır.

 

 

İmplantlar her hastaya uygulanabilir mi?

     Elbette yeterli kemik miktarı ve kemik yoğunluğu olan her hastamıza implant yapabilmekteyiz.

Ancak bazı genel sağlığı etkileyen rahatsızlıklar buna engel olabilir. Öncelikle genel sağlık durumunun ciddi

bir biçimde değerlendirilmesi gerekmektedir. İmplant yapımını engelleyen sistemik rahatsızlıkların

başında kontrol edilemeyen diyabet (şeker hastalığı) gelir, fakat diyabet eğer kontrol altındaysa,

bu hastalara implant uygulanmasında bir sakınca yoktur. Bunun yanında kemik yapımını engelleyen bazı kemik hastalıkları ve

rutin kortizon kullanımı varlığında implant yapılması uygun değildir.

       Klinik tecrübelerimde gördüğüm kadarıyla, bu kontrol edilemeyen sistemik rahatsızlıkların dışında, en çok implant uygulamamıza engel olan durum ise, tedavi için doktora çok geç başvurmaktır. Dişsiz bölgelerimizdeki kemik zamanla

erimeye başlar. Bunun yanında dişsiz alana komşu olan dişler, diğer dişlerin sürekli uyguladığı kuvvetler nedeniyle, kontrolsüz bir biçimde dişsiz bölgeye doğru hareket ederek, implant uygulamayı imkansız hale getirecek şekilde yer değiştirirler.Dişlerin boşluğa devrilmesine bağlı kemik kayıpları, estetikte bozulma ve çiğneme kuvvetlerinde değişiklikler meydana gelir. Eğer uzun süre bu boşluk implant yada köprü ile restore edilmezse bu komşu dişlerde de kayıplar olabilir. Tahribatın ilerleyen safhalarını aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İmplant tedavisi ağrılı bir tedavi midir?

            İmplant tedavisinde lokal anestezi uygulandığı için işlem sırasında ağrı hissedilmez. İşlem sonrasında ise, ağrı kesici alındığı halde kontrol edilemeyen bir ağrı görülme olasılığı yok denecek kadar azdır. 

 

İmplant tedavisi ne kadar sürecek?

                      Dental implant çene kemiği içerisine yerleştirildikten sonra kemiğin durumuna bağlı olarak 2-6 aylık bir bekleme süresi vardır. Bu süre içinde kemik dokusu ve implant arasındaki bağlantı (osseointegrasyon) oluşur. Daimi protezler bu bekleme süresi sonunda hazırlanır. Protez yapım aşaması da yaklaşık 1-2 hafta içerisinde tamamlanır.

 

Dişlerimi çektirdikten hemen sonra implant yaptırabilir miyim?

                       Dental implantların uygulanması için 2 yöntem vardır.Birinci yöntem diş çekiminden hemen sonra implantın çekim boşluğuna yerleştirme yöntemidir, bu yönteme immediyat implant denir. İkinci yöntemde ise diş çekildikten sonra yara yerinin iyileşmesi beklenir ve 1-2 ay sonra implant uygulaması gerçekleştirilir. Her iki yöntemin birbirine göre avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır. Birinci yöntemde bekleme süresi kısa iken, ikinci yöntemin başarısı daha yüksek olduğunu vurgulamak gerekir.

 

İmplant tedavisi diğer tedavi yöntemleriyle karşılaştırıldığı zaman pahalı mıdır?

           İmplant tedavisi ilk bakışta klasik protez yöntemlerine göre daha pahalı görünebilir,çünkü ödediğiniz miktar genellikle daha fazladır. Fakat uzun dönem düşünüldüğünde, implantların çok uzun ömrü göz önünde bulundurulduğu zaman, diğer yöntemlere göre daha pahalı olduğunu söylemek doğru olmaz.

 

İmplantlarımı ömür boyu kullanabilir miyim?

                       Amacımız hastaların implantlarını ömür boyunca kullanmalarıdır. Eğer iyi bir ağız ve diş bakımı yapılır, gerekli dönemlerde ağız içi kontroller yapılırsa implantlar uzunca bir süre ağızda kalacaktır. Ancak implantın ömrü için bir süre vermek doğru değildir. Nasıl ağızdaki doğal bir dişin ağızda kalması kişinin ağız ve diş bakımına ve genetik özelliklerine bağlı ise, dental implant da benzer faktörlerden etkilenecektir.

 

 

bottom of page